Ważne informacje dla naszych Pacjentów

Przed wakacjami – ważne informacje dla turystów i mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego

Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem kierownikiem Lecznictwa Ambulatoryjnego, Specjalistycznego i Podstawowego, przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. 

-Przed nami wakacje – nasz szpital w tym czasie świadczy pomoc medyczną nie tylko stałym mieszkańcom Powiatu Tatrzańskiego, ale i wielu osobom przyjezdnym.

- Dokładnie tak, poza Pacjentami z naszego regionu przyjmujemy też w: Szpitalu, przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej jak i w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym setki osób, którzy swój wolny czas spędzają właśnie pod Tatrami. I tu warto przypomnieć, że letnicy  mogą korzystać z pomocy Poradni Ambulatoryjnej codziennie od godz. 8.00 do godz.18.00. Natomiast po godz. 18.00 działa tzw. nocno-świąteczna opieka zdrowotna, potocznie zwana całodobową. Tu lekarze dyżurują od godz. 18.00 do godz. 8.00 dnia następnego, a w dni świąteczne całą dobę. Zatem z opieki medycznej mogą korzystać nie tylko mieszkańcy Zakopanego, ale również przyjeżdżający do nas turyści w ramach POZ oraz całodobowej opieki ambulatoryjnej.  Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym obowiązują osobne dyżury internistyczny i zabiegowy, gdzie świadczymy całodobową pomoc w nagłych wypadkach.

Jeżeli więc np. Pacjent podejrzewa u siebie zapalenie oskrzeli, gdzie powinien się zgłosić?

-               Jeżeli niepokoją nas jakiekolwiek dolegliwości (poza stanem zagrożenia zdrowia czy życia), to do godz. 18.00 zgłaszamy się do swoich lekarzy przyjmujących na terenie  powiatu tatrzańskiego. Jeżeli jesteśmy wczasowiczami, możemy się zgłaszać w każdej przychodni POZ, taka np. działa przy naszym Szpitalu.  Natomiast po godz. 18.00 zgłaszamy się do lekarza całodobowej opieki medycznej.  Przychodnia POZ znajduje się w budynku obok szpitala, w odległości 50 metrów od głównego wejścia. Po godz. 18.00  lekarze w ramach całodobowej opieki medycznej przyjmują w głównym budynku szpitala, obok którego położony jest SOR.  W tym wypadku pacjent zgłasza się do rejestracji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i przyjmujący po wstępnym wywiadzie decyduje czy skierować pacjenta do lekarza całodobowej opieki medycznej, czy od razu w trybie nagłym  do lekarza SOR.

-               Czy pacjent potrzebuje dowodu tożsamości?

-               Jeżeli chcemy skorzystać z pomocy lekarza w tzw. systemie planowym przy rejestracji niezbędny jest dowód tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy bądź paszport.  Jeżeli sytuacja jest nagła i wymaga interwencji lekarzy SOR-u to  najważniejsze jest zdrowia pacjenta. Później podejmujemy działania administracyjne. Niemniej jednak, posiadanie dokumentu jest niezwykle ważne. Jeżeli zgłaszamy się do rejestracji z dzieckiem do przychodni POZ, powinniśmy znać przynajmniej jego PESEL  a najlepiej by było gdybyśmy przedstawili dokument potwierdzający tożsamość dziecka zawierający właśnie numer PESEL.

-               Jak wygląda system elektronicznej rejestracji wprowadzony w naszym szpitalu?

-               Jest to tzw. elektroniczny system kolejkowy. W ramach sprawniejszej obsługi pacjentów wprowadziliśmy rejestrację elektroniczną. Nie jest to wyłącznie nasz wymysł, ale rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu krajach Europy, my go adaptujemy u siebie.  Funkcjonuje on w ten sposób, że  pacjent pobiera numerek do rejestracji,  może spokojnie usiąść i poczekać na swoją kolej, śledząc na monitorze kiedy zostanie wywołany do konkretnego okienka. Nie ma  kłócenia się o miejsce w kolejce, wpychania do niej ani niepotrzebnych nerwów, co znacznie poprawia  współpracę na linii lekarz-pacjent.

-               Na koniec naszej rozmowy przypomnijmy również w jakich godzinach działa opieka pediatryczna?

-               Opieka pediatryczna funkcjonuje w ramach świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. W dni powszednie od godz. 18.00 do 22.00 – pediatra przyjmuje tutaj przez 4 godziny. W dni świąteczne  od godz. 8.00 do 12.00  i  od godz. 18.00 do 22.00. W pozostałych godzinach małymi pacjentami może zająć się lekarz ogólny.

Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
34-500 Zakopane, ul. Kamieniec 10
tel.(018)2012021, skr. poczt. 106

Comments are closed.