Zasady wzywania pogotowia ratunkowego – Zespołów Ratownictwa

Zasady korzystania z pomocy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jak i Zespołów Ratownictwa Medycznego

Przełom lipca i sierpnia to w zasadzie szczyt sezonu turystycznego. W Powiecie Tatrzańskim na wypoczynku każdego dnia przebywa ponad sto tysięcy osób. Niezależnie od tego Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem udziela również pomocy medycznej stałym mieszkańcom z tego terenu. Niestety jak informują lekarze z SOR – nadal nagminne są przypadki, gdy Zespoły Ratownictwa Medycznego wzywane są do błahych zachorowań czy incydentów. Tymczasem może to spowodować, że karetka nie dotrze na czas do osoby której życie w danym momencie jest zagrożone. Przypominamy więc o podstawowych zasadach korzystania z pomocy Pogotowia Ratunkowego jak i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Podstawowa zasada – pod numer 112 lub 999 – dzwonimy w sytuacjach

bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia. I tylko wtedy możemy skorzystać z pomocy zespołów ratownictwa medycznego – popularnie określanych jako pogotowie ratunkowe. Wśród przyczyn, które uzasadniają wezwanie karetki pogotowia najczęściej wymieniane są: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenie rytmu serca, nasilona duszność, uporczywe wymioty z domieszką krwi, masywny krwotok z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czy z dróg rodnych oraz gwałtownie postępujący poród. Do tego dochodzą skutki wypadków różnego rodzaju: zatrucia lekami czy środkami chemicznymi, rozległe oparzenia, udary cieplne, ostre reakcje alergiczne powodujące wysypkę i duszności na różne bodźce – m.in. leki czy użądlenia przez jadowite zwierzęta. Do tego dodaje się zdarzenia w których osoby zostały porażone prądem, topiły się lub też z przyczyn psychicznych są agresywne – włączając w to próby samobójcze. Zespół Ratownictwa Medycznego pomoże nam również w sytuacji, gdy dojdzie do upadku z dużej wysokości, w przypadku dużej rany na skutek urazu, czy takich obrażeń które uniemożliwiają samodzielne poruszanie się pacjenta.

Niestety wciąż Zespoły Ratownictwa Medycznego wzywane są do błahych wypadków co jest wyjątkowo naganne. - Takie sytuacje mamy praktycznie codziennie – przyznaje dr Alli Issa Darwich kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym zakopiańskiego szpitala. - Karetka jeździ więc do zwykłych zachorowań – ostatnio np. dostaliśmy wezwanie od osoby, która czuła duszności już od dwóch tygodni. Zamiast zgłosić się od razu po wystąpieniu objawów do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, po tak długim czasie wezwała pogotowie. Do tego dochodzą bóle brzucha związane z zatruciami, niegroźne wysypki czy przeziębienia. Pogotowie wzywane jest też przez osoby, które nie mogą usnąć, albo mają grypę.  A przecież zespół karetki zajęty załatwianiem takiego przypadku może nie zdążyć w sytuacji, gdy czyjeś życie będzie naprawdę zagrożone. W sytuacjach ostrych stanów w liczy się każda minuta dojazdu i może ona decydować o czyimś życiu.

Podobnie jest niestety z osobami zgłaszającymi się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Popularny SOR to miejsce gdzie pomocy medycznej udziela się osobom w nagłych sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji medycznej. Chodzi tutaj m.in. o złamania, zwichnięcia, zranienia lub oparzenia, a także gdy pojawiają się nagłe, niepokojące objawy pogorszenia zdrowia, które  w następstwie mogą doprowadzić do uszkodzenia funkcji organizmu lub nawet utraty życia. W takich przypadkach, gdy zgłaszamy się po pomoc medyczną na Szpitalny Oddział Ratunkowy zostaniemy przyjęci przez całą dobę bez konieczności posiadania skierowania.

Przypominamy również, że Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem świadczy również usługi w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej realizowane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dla wygody Pacjenta – w szpitalu, w budynku głównym działa jedna recepcja zarówno Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jak i właśnie tzw. Opieki całodobowej. To tutaj kwalifikowany personel medyczny po zebraniu wywiadu  skieruje nas  albo na SOR albo właśnie do lekarza Opieki Całodobowej. Tutaj pomoc medyczna udzielana jest tak osobom dorosłym jak i dzieciom. W szpitalu dyżuruje bowiem również lekarz pediatra.

 

 

Comments are closed.